TRYST THEATRE

Established 1978

1978

Whisky Galore

by James Scotland


1979

Equus (Act I)

by Peter Schaffer

One-Act British Final Winner


Teahouse of the August Moon

Teahouse of the August Moon

by John Patrick


1980

The Purification

The Purification

by Tennessee Williams


Albert's Bridge

Albert's Bridge

by Tom Stoppard


Under Milk Wood

by Dylan Thomas


Bairnsplay

Bairnsplay

by Tryst Theatre


1981

The Crucible

by Arthur Miller

Welwyn Drama Festival Winner


Godspell

Godspell

by Stephen Schwartz

Co-production with Falkirk Youth Theatre


The Heiress

The Heiress

by Augustus and Ruth Goetz


1982

St. Patrick's Day or The Scheming Lieutenant

by Richard Brindsley Sheridan

One-Act Scottish Final Winner


Salmon Sandwiches

Salmon Sandwiches

by Andrew Anderson


The Daurk Assize

The Daurk Assize

by James Scotland


1983

The Daurk Assize

The Daurk Assize

by James Scotland


Festival Fever

Festival Fever

by Robert Kemp


1984

No Name in the Street

No Name in the Street

by Edward Murch


Not About Heroes

by Stephen MacDonald

Welwyn Drama Festival Winner
All-Winners Festival Winner


1985

Not About Heroes

by Stephen MacDonald


The Happiest Days of Your Life (Act II)

The Happiest Days of Your Life (Act II)

by John Dighton


The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

by John McGrath


Larbert High School 100

Larbert High School 100

by Tryst Theatre


1986

The Perfect Servants

by Donald Ritchie

Welwyn Drama Festival Winner


Romance

Romance

by John Reason


The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

by John McGrath


1987

Press Cuttings

by George Bernard Shaw


Childhood

Childhood

by Thornton Wilder

One-Act Scottish Final Winner


The Happy Journey

The Happy Journey

by Thornton Wilder


Pullman Car Hiawatha

Pullman Car Hiawatha

by Thornton Wilder


Pleasure and Repentance

Pleasure and Repentance

by Terry Hands


1988

War

War

by Jean-Claude van Itallie


Them Boots Ain't Made For Walking

by Bill Owen


They Came From Mars

They Came From Mars

and Landed Outside the Farndale Avenue Church Hall In Time for the Townswomen's Guild Coffee Morning

by David McGillivray and Walter Zerlin Jnr


1989

The High School

by Arnold Perl


After the Picnic

After the Picnic

by David Foxton


Scotland The Where?

Scotland The Where?

by Tryst Theatre


1990

A Night in the Ukraine

by Dick Vosburgh and Frank Lazarus

EK Rep One-Act Festival Winner
Welwyn Drama Festival Winner


Romance

Romance

by John Reason


Scotland The Where?

Scotland The Where?

by Tryst Theatre


Hallowe'en

Hallowe'en

by James Scotland


Teechers

Teechers

by John Godber


1991

Teechers

by John Godber

One-Act Scottish Final Winner
EK Rep One-Act Festival Winner


Arthur's Big Day

Arthur's Big Day

by Brian Austin


A Night in the Ukraine

A Night in the Ukraine

by Dick Vosburgh and Frank Lazarus

AITA/IATA Festival - Halden, Norway


Elsie and Norm's 'Macbeth'

Elsie and Norm's 'Macbeth'

by John Christopher Wood


The Steamie

The Steamie

by Tony Roper

Eastern Division Full-Length Festival Winner


1992

The Orchestra

The Orchestra

by Jean Anouilh


Bouncers

by John Godber


1993

Bouncers

by John Godber


Blood Brothers

Blood Brothers

by Willy Russell


1994

The Daurk Assize

The Daurk Assize

by James Scotland


The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

by John McGrath


September in the Rain

September in the Rain

by John Godber


Bouncers

Bouncers

by John Godber


1995

September in the Rain

by John Godber

One-Act Scottish Final Winner


A Day in Hollywood / A Night in the Ukraine

A Day in Hollywood / A Night in the Ukraine

by Dick Vosburgh and Frank Lazarus


Under Milk Wood

Under Milk Wood

by Dylan Thomas

Eastern Division Full Length Festival Winner


1996

Under Milk Wood

by Dylan Thomas


The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13¾

The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13¾

by Sue Townsend

Eastern Division Full-Length Festival Winner


1997

Writer's Cramp

Writer's Cramp

by John Byrne


September in the Rain

by John Godber

EADI Israel Tour


Play It Again Sam

Play It Again Sam

by Woody Allen

Eastern Division Full-Length Festival Winner


1998

Finding The Sun

Finding The Sun

by Edward Albee


The Cemetery Club

by Ivan Menchell

Eastern Division Full-Length Festival Winner


1999

Zoo Story

Zoo Story

by Edward Albee


The London Vertigo

by Brian Friel


The Cemetery Club

The Cemetery Club

by Ivan Menchell

Manx Amateur Drama Federation Easter Festival Winner


Men Should Weep

Men Should Weep

by Ena Lamont Stewart


2000

Billy Liar

by Keith Waterhouse and Willis Hall


I Never Sang For My Father

I Never Sang For My Father

by Robert Anderson


Men Should Weep

Men Should Weep

by Ena Lamont Stewart


The Cemetery Club

The Cemetery Club

by Ivan Menchell


2001

An Englishman Abroad

by Alan Bennet


Brenton vs Brenton

Brenton vs Brenton

by David Tristram


Love Letters

Love Letters

by A R Gurney


Lovers

Lovers

by Brian Friel


2002

Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (Act 1)

by Tom Stoppard


Losers

Losers

by Brian Friel


April in Paris

April in Paris

by John Godber


Writer's Cramp

Writer's Cramp

by John Byrne


The Bear

The Bear

by Anton Chekov


2003

The Bear

by Anton Chekov


Passing Places

Passing Places

by Stephen Greenhorn


April in Paris

April in Paris

by John Godber


The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

by James McLure


Travels With My Aunt

Travels With My Aunt

by Giles Havergal


2004

Travels With My Aunt

by Giles Havergal

One-Act Scottish Final Winner


The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

by Lucille Fletcher

EK Rep One-Act Festival Winner


'Allo 'Allo

'Allo 'Allo

by Jeremy Lloyd and David Croft

Eastern Division Full-Length Festival Winner


2005

Another Fine Mess

by Gillian Plowman


The Steamie

The Steamie

by Tony Roper


2006

Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped Off

by Liz Lochhead


September in the Rain

September in the Rain

by John Godber


2007

Pugilist Specialist

by Adriano Shaplin


Sebastian

Sebastian

by Douglas Skelton


Cambusdonald Royal

Cambusdonald Royal

by James Scotland

Easter Division Full-Length Festival Winner


2008

The Donahue Sisters

by Geraldine Aron


Duck Variations

Duck Variations

by David Mamet

EK Rep One-Act Festival Winner


Whisky Galore

Whisky Galore

by James Scotland

30th Anniversary Production


2009

The Bespoke Overcoat

by Wolf Mankowitz


After Liverpool

After Liverpool

by James Saunders


Someone Who'll Watch Over Me

Someone Who'll Watch Over Me

by Frank McGuinness


Fawlty Towers

Fawlty Towers

'A Touch of Class' and 'The Hotel Inspectors'

by John Cleese and Connie Booth


2010

Someone Who'll Watch Over Me

by Frank McGuinness


One Season's King

One Season's King

by George MacEwan Green


Art

Art

by Yazmina Reza

translated by Christopher Hampton

Felixstowe Drama Festival Winner
Welwyn Drama Festival Winner


Cuttin' A Rug

Cuttin' A Rug

by John Byrne


2011

Truth, Beauty and Contact Lenses

Truth, Beauty and Contact Lenses

by Harry Glass


Art

by Yazmina Reza

translated by Christopher Hampton

One-Act British Final Winner


Some Kind Of Love Story

Some Kind Of Love Story

by Arthur Miller


Tea Set and Match

Tea Set and Match

by Sean Street


A Night in the Ukraine

A Night in the Ukraine

by Dick Vosburgh and Frank Lazarus


2012

A Night in the Ukraine

by Dick Vosburgh and Frank Lazarus


Some Kind Of Love Story

Some Kind Of Love Story

by Arthur Miller


The Lockerbie Bomber

The Lockerbie Bomber

by Kenneth Ross


Hallowe'en

Hallowe'en

by James Scotland


2013

Sorry Wrong Number

by Lucille Fletcher


The Lockerbie Bomber

The Lockerbie Bomber

by Kenneth Ross

Edinburgh Festival Fringe 2013


2014

Laundry and Bourbon

Laundry and Bourbon

by James McLure


The Bespoke Overcoat

by Wolf Mankowitz


Sparks of Celestial Fire

Sparks of Celestial Fire

by Kenneth Ross


Bouncers

Bouncers

by John Godber


2015

The Lockerbie Bomber

by Kenneth Ross


Travels With My Aunt

Travels With My Aunt

by Giles Havergal


2017

One Good Beating

by Linda McLean


Casablanca: The Gin Joint Cut

Casablanca: The Gin Joint Cut

by Morag Fullerton


2018

Antigone

by Kenneth Ross


September in the Rain

September in the Rain

by John Godber


The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

The Cheviot, The Stag and The Black, Black Oil

by John McGrath

40th Anniversary Production


2019

Burns from Bard to Worse

Burns from Bard to Worse

by Kenneth Ross


Macbeth

by Kenneth Ross


PVT Wars

PVT Wars

by James McLure


Shells

Shells

by Howard Sargeant


2020

April in Paris

by John Godber


Shells

Shells

by Howard Sargeant

Lockdown Radio